Optima, PAS 68:2010 crash tested hydraulic rising road blockers.

Bilindiği üzere, araçlı intihar eylemlerin yıkımını minimum düzeye indirmenin en iyi yollarından birisi yol bloklarıdır. Patlayıcı ile dolu olan araçlar, mekanların giriş kısımlarında durdurulur ak bu sayede patlamanın etkisi insanlardan uzak tutulur. Bu noktada sorulması gereken, yol bloğunun çarpmayı sönümleyip, bunun akabinde meydana gelebilecek bir diğer intihar eylemlerinden sonra bloğun hala çalışmasına devam edip etmeyeceğidir.

26 haz 2012 de ingilterede geçerli bir sertifikalı laboratuvarda, optima mühendislik çarpma testi gerçekleştirmiştir. Sonuç tümüyle başarılıdır. Optima yol bloğuna 90 derecelik bir açıyla 80.1 km/s lik bir hızla çarpan ve tamamıyla parçalanan araç, 7500 kg ağırlığında ve N3 tipindedir. Blok ise çarpmadan sonra hala işlevini devam ettirmiş, bu sayede ikinci bir araçla intihar saldırısını durdurmaya hazır vaziyettedir.

Sonuç olarak, bu çarpma testiyle Optima Mühendislik, 7500 kglık ve 80.1 km/s lik hızla hareket eden aracın etkisine dayanan ve çarpışmadan sonra bile işlevini devam ettiren bu tasarladığı ve ürettiği blokların neleri karşılaması gerektiğini kanıtlamıştır.

 

Gerçek Zamanlı
45 Derece
90 Derece
Önden
Tepe Kamera
Tepe Kamera
Test Öncesi
Test Sonrası
TRL Video
İNDİRİLENLER
OPTIMA
PAS 68:2010
HRR-HS-4100 YOL BLOĞU ÇARPMA TESTİ

TUV CE Certificates